Webflow #4: Webflow vs. Wordpress

Technologický rozdíl a účel

Wordpress je open-source software, který je napsaný v programovacím jazyce PHP. Jde původně o redakční publikační systém, který měl sloužit pro psaní a publikování textů. Časem se z něj stal nástroj, s jehož pomocí lidé staví celé weby a ohýbají si ho podle svých potřeb.

Proces při tvorbě webu

Při tvorbě Wordpress webu je potřeba kromě vytvoření grafiky také nakódovat samotnou šablonu webu (pokud tedy nezačínáte se stáhnutou šablonou). Hotovou šablonu naplníte obsahem a vyladíte poslední detaily. Podle potřeby se zaměříte na optimalizaci kódu a doplníte potřebné náležitosti pro SEO. Pak přijde na řadu zajištění domény, hostingu a nastavení serverů. Po úspěšném a často složitém nahrání souborů na hosting přichází testování a ostrý provoz webu, který podle potřeb vylepšujete. Všechny věci kolem bezpečného a bezproblémového chodu webu si musíte pohlídat sami.

Rozšíření (pluginy)

Vzhledem k tomu, že Wordpress nabízí otevřený kód, existuje široká škála rozšíření (pluginů), díky kterým získáte nové funkcionality, aniž byste je museli programovat. To ale přináší velkou hromadu problémů. Jak samotný Wordpress, tak i jeho rozšíření vyžadují neustálé aktualizace ať už kvůli vylepšení, tak pro zalepení bezpečnostních děr. U placených rozšíření hrozí menší riziko. Jsou kvalitnější a pravidelně aktualizované. Mnoho uživatelů však sahá po levných amatérských náhražkách a tím si zadělávají na problémy, protože čelí nekompatibilitě, děravému kódu a tím snížené bezpečnosti.

Šablony webů

Pro méně zkušené tvůrce webů komunita Wordpressu nabízí nespočet hotových šablon. Takovou šablonu je potřeba nainstalovat a naplnit obsahem. Opět zde existuje riziko zastaralých nebo nekompatibilních šablon a web tím může utrpět.

Editace obsahu

Pokud máte postavený web na Wordpressu, museli jste buď vy nebo správce webu nahrát soubory na hosting. Pokud potřebujete pozměnit texty příspěvků v rámci CMS, není to problém. Přihlásíte se do rozhraní Wordpressu, příspěvek upravíte a uložíte. Pokud jde ale o texty statických stránek, budete pravděpodobně muset vy nebo správce webu upravit samotný zdrojový soubor a ten opět na hostingu nahrát.

Kvalita kódu

Kvalita kódu na Wordpressu je sto nebo jedna. Staví-li web profík, je vysoká šance, že kód a celkový výstup bude kvalitnější. Pokud ho tedy nepocuchají přidaná rozšíření třetích stran. V opačných případech bude pravděpodobně web plný děr a chyb.

Náhled demoverze webu

Možná to znáte. Dokončili jste web a chcete ho ukázat jiným lidem ještě před tím, než spustíte ostrou verzi. U webu na Wordpressu budete pravděpodobně muset projekt zduplikovat a nahrát ho na testovací doménu. To je spousta práce navíc.

Hostování webu

Pokud vytvoříte web na Wordpressu, je před vámi otázka, kde jej hostovat. Existuje spousta společností, které nabízejí prostor k hostování webu při různých cenách, kvalitě a podpoře. Jsou hostingy, na které se prostě spolehnout nedá. Další nečekaná režie přijde s nejrůznějším nastavováním serverů. Uff.

Zálohování webu

Web je potřeba zálohovat. Nikdy nevíte, kdy na něm něco pokazíte vy nebo třetí škodlivé strany. Zálohování Wordpress webu si musíte pohlídat. Můžete tak učinit ručně, kdy si data překopírujete. Může to za vás dělat hostingová služba. Nebo můžete použít nějaké rozšíření, které za vás bude dělat zálohy automaticky.

Bezpečnost webu

Bezpečnost webu je třeba řešit. Nikdy nevíte, kdo s vaším webem zamává. U Wordpress webu musíte zkontrolovat, jestli v kódu webu nemáte chyby, jestli máte správně nastavené zabezpečovací certifikáty a podobně. Častým rizikem jsou neaktualizované verze Wordpressu.

SEO nastavení

Na webu jsou základní parametry, které je vhodné mít nastavené, aby váš web byl se SEO kamarád. U Wordpressu je potřeba pohlídat ručně. Některá nastavení se zapisují přímo do kódu. Tuto možnost můžete nejlépe vyřešit nějakým rozšířením, které vám s tím pomůže.

Výkon webu

Výkon webu je snad celé odvětví. Chcete rychlý web a aby výkonnost při větší návštěvnosti nekolísala? Pro Wordpress web je třeba zaměřit se především na možnosti hostingové společnosti a na další techniky, díky kterým načítání webu urychlíte.

Předávání webu klientovi

Pokud předáváte hotový Wordpress web klientovi, je třeba ohlídat spoustu věcí. Je potřeba klienta zaškolit, kde a co v administraci najde. Co může a nemůže upravovat. Pokud existují kritická místa, do kterých by neměl zasahovat, musíte mu je skrýt nebo omezit jeho práva.

Podpora

Pokud řešíte při tvorbě Wordpress webu nějaké problémy, jistě snadno naleznete odpověď na daný problém na internetu. Wordpress je tu dlouho a uživatelů je nespočet. Problém však je, že může nastat X různých situací, které budete muset řešit. Vzhledem k tomu, že pracujete s otevřeným kódem, chybu může udělat úplně kdokoliv a na jakémkoliv místě. A pokud nejste zkušený vývojář, chyby se vám nemusí podařit najít a budete muset na jejich opravu někoho najmout.

Kdy a jaké řešení použít?

Samozřejmě, že jsem velký fanda Webflow a tímto se vám snažím doporučit jeho používání. Ale ne za každou cenu! Je potřeba se vždy zamyslet, které řešení je výhodnější. Každý má na daný web jiné požadavky a ne vždy se Webflow pro tvorbu webu hodí.

Kdy použít Wordpress?

 • Když web tvoří opravdový profík, který ví, co dělá. Pozor, ne každá agentura nebo freelancer je profík — je třeba vybírat.
 • Když web nese prvky aplikace a potřebujete více vlastních funkcionalit na míru (např. práce s uživateli).
 • Když chcete vytvořit jednoduchý web, který poslouží jako vizitka a roky na něj nebudete sahat. Nemusíte za jeho běh, údržbu nebo aktualizaci pravidelně platit.
 • Když potřebujete u webu mít více jazykových mutací. To zatím Webflow příliš nezvládá, ale věřím, že taková možnost brzy bude, protože je dost žádaná.

Kdy použít Webflow🔥?

 • Když potřebujete vytvořit web na míru nebo ze šablony a chcete se vyhnout technickým záležitostem.
 • Když chcete ve finále ušetřit za provoz, údržbu a úpravy webu.
 • Když chcete ušetřit čas s vývojem webu.
 • Když potřebujete být schopni sami si na webu upravovat obsah bez nutnosti kohokoliv poptávat.
 • Když potřebujete kvalitní web s validním kódem, dobrými SEO předpoklady, který bude výkonný a spolehlivý.

Výhody použití Webflow🔥

 • Nic nemusíte instalovat ani aktualizovat. Rovnou tvoříte.
 • Nemusíte se šťárat v PHP.
 • V návrhu webu máte absolutní svobodu.
 • Můžete vzít data z Wordpress webu a importovat je do Webflow.
 • Stejně tak naopak můžete vzít vytvořený web na Webflow, vyexportovat kód a nasadit jej na Wordpress.
 • Standardizované prostředí pro všechny = dobrá přenositelnost.
 • Stabilní, bezpečný a výkonný hosting.
 • Kvalitní výstupní kód.
 • Možnost nastavení SEO parametrů.
 • Vhodné k rychlému prototypování.

Komunita kolem Webflow

Vytvořil jsem facebookovou skupinu pro rozvoj česko-slovenské komunity týkající se návrhu a vývoje webu na platformě Webflow. Přidejte se, pozvěte kolegy a diskutujte.

Váš názor?

Máte s Webflow zkušenosti? Podělte se v komentářích. Zajímá mě to. A pokud se vám názor líbí, klidně zatleskejte. 👏

Hledáte někoho na návrh nebo tvorbu webu?

👋 Chcete pomoct s tvorbou webu na Webflow? Dejte mi vědět nebo se podívejte na můj web https://www.lukasaugusta.cz/.

Moje sociální sítě

Budu rád když mě budete sledovat třeba na Facebooku, Instagramu nebo třeba Dribbblu.

Navrhujte weby a aplikace?

Možná by se vám mohl líbit můj nový projekt, kde najdete lekce, jak lépe navrhovat uživatelská rozhraní (UI). Jmenuje se Designui.

--

--

[UI/UX designér] a [Webflow] — lukasaugusta.cz • designui.cz — ⚡️ Landing page odshora až dolů™ → Rozbory webů designui.cz/landing-page-odshora-az-dolu

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Lukáš Augusta

Lukáš Augusta

94 Followers

[UI/UX designér] a [Webflow] — lukasaugusta.czdesignui.cz — ⚡️ Landing page odshora až dolů™ → Rozbory webů designui.cz/landing-page-odshora-az-dolu