Webflow #4: Webflow vs. Wordpress

Plánujete nový web? Rozhodujete se mezi Wordpress nebo Webflow? Pojďme si vysvětlit rozdíly mezi nimi, porovnat je a říct si, které řešení je lepší a v jakých situacích je využít. Které je levnější, efektivnější nebo bezpečnější?

Technologický rozdíl a účel

Webflow🔥 je platforma vytvořena přímo pro návrh a tvorbu webů. Jde o moderní cloudové SaaS řešení. To znamená, že si službu sice platíte, ale na oplátku se vám dostane spousta benefitů a podpory. Ve Webflow jste si schopni web vizuálně navrhnout, spravovat obsah a přímo jej publikovat. O technickou stránku se již nemusíte starat.

Proces při tvorbě webu

U Webflow🔥 potřebujete také grafiku webu. Tu můžete vytvořit předem nebo ji navrhovat už přímo během tvorby webu. Tím sfouknete dvě mouchy jednou ranou. Webflow umožňuje vizuálně na míru poskládat web přesně tak, jak potřebujete. Odpadá úplně část s kódováním webu. Jakmile web dokončíte a naplníte obsahem, jediné co je potřeba, je zajistit si doménu, která se připojí a už se nemusíte trápit s nastavováním hostingu a serveru. Veškeré technické otravné záležitosti za vás udělá Webflow. Myslí na veškeré detaily jako je nastavení základních SEO parametrů, optimalizace výkonu nebo třeba vytvoření chybových stránek. Účelem Webflow je nechat vás soustředit se pouze na tvorbu webu.

Rozšíření (pluginy)

Webflow🔥 je ucelený systém pod jednou střechou. Tým Webflow ručí za kvalitu služby a bezpečnost. Systém je pořád stejný a nic nebezpečného do něj nenainstalujete. Ano, existují integrace třetích stran, ale ty nijak neohrožují kvalitu a systém webu.

Šablony webů

Webflow🔥 pro změnu nabízí velké množství šablon, které jsou ověřené a díky jednotnému systému se na ně můžete spolehnout.

Editace obsahu

U Webflow🔥 můžete změnit jakýkoliv text sami a velmi jednoduše. Co se týče CMS příspěvků, je to stejné jako u Wordpressu. V administraci změníte obsah, uložíte a publikujete. A co statické texty? Ty můžete „živě“ upravovat. Procházíte webem tak, jakoby jste to dělali normálně, ale kliknutím na kterékoliv slovo na webu ho můžete prokliknout a přepsat. Pokud prokliknete text vycházející z CMS a přepíšete ho, tak se jeho změna automaticky uloží i do databáze. Perfektní a jednoduché!

Skvělé také je, že změny se neprojeví na online verzi webu. Web procházíte, upravujete a až si jste úpravami jisti, novou verzi webu jedním klikem publikujete.

Kvalita kódu

U Webflow🔥 se o výstupní kód nestaráte. Velmi dobrou zprávou je, že výstupem je vždy čistý a validní kód.

Náhled demoverze webu

U Webflow🔥 můžete kdykoliv během tvorby webu poslat komukoliv odkaz s demoverzí bez toho, aniž byste ji museli napojovat na vlastní doménu. Další skvělou výhodou je, že při tvorbě webu můžete spolupracovat i s jinými lidmi.

Hostování webu

Pokud se rozhodnete hostovat web postavený na Webflow🔥 přímo v rámci služby, máte vyhráno. Veškeré technické záležitosti jdou mimo vás. Stačí v nastavení připojit doménu a jedním klikem dostanete web online!

Zálohování webu

Webflow🔥 vám zálohy dělá pravidelně sám. Nemusíte si s ničím lámat hlavu. Pokud se něco pokazí (pravděpodobně jen a jen vaší vinou), vyberete si starší verzi webu dle času zálohy a web obnovíte.

Bezpečnost webu

Webflow🔥 vám opět všechny tyto náležitosti obstarává sám včetně SSL certifikátu. Je připravený na různé druhy útoků, jako jsou:

Tým Webflow nezapomíná ani na pravidelné penetrační testování, kdy simuluje různé útoky a zkouší, co weby vydrží.

SEO nastavení

Webflow🔥 hlídá nejzákladnější SEO parametry a u každé stránky nebo CMS příspěvku vám nabídne možnost je vyplnit, takže na ně jen tak nezapomenete. To se totiž často stává, když web kódujete sami.

Výkon webu

Webflow🔥 zajišťuje škálovatelné hostovací technologie (Amazon Web Services, Fastly, apod.), které zajišťují maximální rychlost webu a načítání stránek. Pokud se zvýší návštěvnost stránek, výkon se zvedne. Dostupnost webu je téměř stoprocentní, takže se nestane, že vám jen tak web spadne a den nepojede.

Webflow zajišťuje i použití protokolu HTTP/2, který rychlejší načítání webu podporuje.

Předávání webu klientovi

V momentě, kdy klientovi takový web předáte, je velká šance, že se do budoucích úprav pustí on sám nebo najme někoho jiného a tím si web může poškodit.

Postavíte-li klientovi web na Webflow🔥, předáte mu v podstatě standardizované řešení. Prostředí bude vždy stejné. Klient není schopen nainstalovat žádné pluginy. Maximálně si může smazat nějaký obsah nebo udělat vizuální změny webu. Tím ale neponičí výstupní kód a web stále pojede tak, jak má. V nejhorším případě vrátí web do původního stavu z poskytnutých záloh.

Navíc pokud web převezme do rukou jiný tvůrce, nemusí se znovu orientovat v hromadě cizího kódu a snadněji ho upraví.

Podpora

Webflow🔥úžasnou dokumentaci a vlastní výukový materiál. Tím, že je řešení standardizované, jsou zaručeny stejné podmínky pro všechny. To znamená, že kdokoli, kdo má zkušenosti s Webflow, vám je schopen poradit. Navíc kolem Webflow vzniká stále větší komunita, která roste.

Kdy a jaké řešení použít?

Kdy použít Wordpress?

 • Když web nese prvky aplikace a potřebujete více vlastních funkcionalit na míru (např. práce s uživateli).
 • Když chcete vytvořit jednoduchý web, který poslouží jako vizitka a roky na něj nebudete sahat. Nemusíte za jeho běh, údržbu nebo aktualizaci pravidelně platit.
 • Když potřebujete u webu mít více jazykových mutací. To zatím Webflow příliš nezvládá, ale věřím, že taková možnost brzy bude, protože je dost žádaná.

Kdy použít Webflow🔥?

 • Když chcete ve finále ušetřit za provoz, údržbu a úpravy webu.
 • Když chcete ušetřit čas s vývojem webu.
 • Když potřebujete být schopni sami si na webu upravovat obsah bez nutnosti kohokoliv poptávat.
 • Když potřebujete kvalitní web s validním kódem, dobrými SEO předpoklady, který bude výkonný a spolehlivý.

Výhody použití Webflow🔥

 • Nemusíte se šťárat v PHP.
 • V návrhu webu máte absolutní svobodu.
 • Můžete vzít data z Wordpress webu a importovat je do Webflow.
 • Stejně tak naopak můžete vzít vytvořený web na Webflow, vyexportovat kód a nasadit jej na Wordpress.
 • Standardizované prostředí pro všechny = dobrá přenositelnost.
 • Stabilní, bezpečný a výkonný hosting.
 • Kvalitní výstupní kód.
 • Možnost nastavení SEO parametrů.
 • Vhodné k rychlému prototypování.

Komunita kolem Webflow

https://www.facebook.com/groups/332943110833881/.

Váš názor?

Hledáte někoho na návrh nebo tvorbu webu?

Moje sociální sítě

Neunikne vám žádný nový článek a sem tam můžete nakouknout do mého workflow návrhu a tvorby webu. 🙂

Navrhujte weby a aplikace?

Web/UI/UX designér, copywriter a tvůrce—Navrhnu vám web, e-shop či aplikaci. 💼 www.lukasaugusta.cz — 👨🏻‍💻 www.designui.cz.

Web/UI/UX designér, copywriter a tvůrce—Navrhnu vám web, e-shop či aplikaci. 💼 www.lukasaugusta.cz — 👨🏻‍💻 www.designui.cz.