Webflow #4: Webflow vs. Wordpress
Plánujete nový web? Rozhodujete se mezi Wordpress nebo Webflow? Pojďme si vysvětlit rozdíly mezi nimi, porovnat je a říct si, které řešení je lepší a v jakých situacích je využít. Které je levnější, efektivnější nebo bezpečnější?
Technologický rozdíl a účel
Wordpress je open-source software, který je napsaný v programovacím jazyce PHP. Jde původně o redakční publikační systém, který měl sloužit pro psaní a publikování textů. Časem se z něj stal nástroj, s jehož pomocí lidé staví celé weby a ohýbají si ho podle svých potřeb.
Webflow🔥 je platforma vytvořena přímo pro návrh a tvorbu webů. Jde o moderní cloudové SaaS řešení. To znamená, že si službu sice platíte, ale na oplátku se vám dostane spousta benefitů a podpory. Ve Webflow jste si schopni web vizuálně navrhnout, spravovat obsah a přímo jej publikovat. O technickou stránku se již nemusíte starat.
Proces při tvorbě webu
Při tvorbě Wordpress webu je potřeba kromě vytvoření grafiky také nakódovat samotnou šablonu webu (pokud tedy nezačínáte se stáhnutou šablonou). Hotovou šablonu naplníte obsahem a vyladíte poslední detaily. Podle potřeby se zaměříte na optimalizaci kódu a doplníte potřebné náležitosti pro SEO. Pak přijde na řadu zajištění domény, hostingu a nastavení serverů. Po úspěšném a často složitém nahrání souborů na hosting přichází testování a ostrý provoz webu, který podle potřeb vylepšujete. Všechny věci kolem bezpečného a bezproblémového chodu webu si musíte pohlídat sami.
U Webflow🔥 potřebujete také grafiku webu. Tu můžete vytvořit předem nebo ji navrhovat už přímo během tvorby webu. Tím sfouknete dvě mouchy jednou ranou. Webflow umožňuje vizuálně na míru poskládat web přesně tak, jak potřebujete. Odpadá úplně část s kódováním webu. Jakmile web dokončíte a naplníte obsahem, jediné co je potřeba, je zajistit si doménu, která se připojí a už se nemusíte trápit s nastavováním hostingu a serveru. Veškeré technické otravné záležitosti za vás udělá Webflow. Myslí na veškeré detaily jako je nastavení základních SEO parametrů, optimalizace výkonu nebo třeba vytvoření chybových stránek. Účelem Webflow je nechat vás soustředit se pouze na tvorbu webu.
Rozšíření (pluginy)
Vzhledem k tomu, že Wordpress nabízí otevřený kód, existuje široká škála rozšíření (pluginů), díky kterým získáte nové funkcionality, aniž byste je museli programovat. To ale přináší velkou hromadu problémů. Jak samotný Wordpress, tak i jeho rozšíření vyžadují neustálé aktualizace ať už kvůli vylepšení, tak pro zalepení bezpečnostních děr. U placených rozšíření hrozí menší riziko. Jsou kvalitnější a pravidelně aktualizované. Mnoho uživatelů však sahá po levných amatérských náhražkách a tím si zadělávají na problémy, protože čelí nekompatibilitě, děravému kódu a tím snížené bezpečnosti.
Webflow🔥 je ucelený systém pod jednou střechou. Tým Webflow ručí za kvalitu služby a bezpečnost. Systém je pořád stejný a nic nebezpečného do něj nenainstalujete. Ano, existují integrace třetích stran, ale ty nijak neohrožují kvalitu a systém webu.
Šablony webů
Pro méně zkušené tvůrce webů komunita Wordpressu nabízí nespočet hotových šablon. Takovou šablonu je potřeba nainstalovat a naplnit obsahem. Opět zde existuje riziko zastaralých nebo nekompatibilních šablon a web tím může utrpět.
Webflow🔥 pro změnu nabízí velké množství šablon, které jsou ověřené a díky jednotnému systému se na ně můžete spolehnout.
Editace obsahu
Pokud máte postavený web na Wordpressu, museli jste buď vy nebo správce webu nahrát soubory na hosting. Pokud potřebujete pozměnit texty příspěvků v rámci CMS, není to problém. Přihlásíte se do rozhraní Wordpressu, příspěvek upravíte a uložíte. Pokud jde ale o texty statických stránek, budete pravděpodobně muset vy nebo správce webu upravit samotný zdrojový soubor a ten opět na hostingu nahrát.
U Webflow🔥 můžete změnit jakýkoliv text sami a velmi jednoduše. Co se týče CMS příspěvků, je to stejné jako u Wordpressu. V administraci změníte obsah, uložíte a publikujete. A co statické texty? Ty můžete „živě“ upravovat. Procházíte webem tak, jakoby jste to dělali normálně, ale kliknutím na kterékoliv slovo na webu ho můžete prokliknout a přepsat. Pokud prokliknete text vycházející z CMS a přepíšete ho, tak se jeho změna automaticky uloží i do databáze. Perfektní a jednoduché!
Skvělé také je, že změny se neprojeví na online verzi webu. Web procházíte, upravujete a až si jste úpravami jisti, novou verzi webu jedním klikem publikujete.
Kvalita kódu
Kvalita kódu na Wordpressu je sto nebo jedna. Staví-li web profík, je vysoká šance, že kód a celkový výstup bude kvalitnější. Pokud ho tedy nepocuchají přidaná rozšíření třetích stran. V opačných případech bude pravděpodobně web plný děr a chyb.
U Webflow🔥 se o výstupní kód nestaráte. Velmi dobrou zprávou je, že výstupem je vždy čistý a validní kód.
Náhled demoverze webu
Možná to znáte. Dokončili jste web a chcete ho ukázat jiným lidem ještě před tím, než spustíte ostrou verzi. U webu na Wordpressu budete pravděpodobně muset projekt zduplikovat a nahrát ho na testovací doménu. To je spousta práce navíc.
U Webflow🔥 můžete kdykoliv během tvorby webu poslat komukoliv odkaz s demoverzí bez toho, aniž byste ji museli napojovat na vlastní doménu. Další skvělou výhodou je, že při tvorbě webu můžete spolupracovat i s jinými lidmi.
Hostování webu
Pokud vytvoříte web na Wordpressu, je před vámi otázka, kde jej hostovat. Existuje spousta společností, které nabízejí prostor k hostování webu při různých cenách, kvalitě a podpoře. Jsou hostingy, na které se prostě spolehnout nedá. Další nečekaná režie přijde s nejrůznějším nastavováním serverů. Uff.
Pokud se rozhodnete hostovat web postavený na Webflow🔥 přímo v rámci služby, máte vyhráno. Veškeré technické záležitosti jdou mimo vás. Stačí v nastavení připojit doménu a jedním klikem dostanete web online!
Zálohování webu
Web je potřeba zálohovat. Nikdy nevíte, kdy na něm něco pokazíte vy nebo třetí škodlivé strany. Zálohování Wordpress webu si musíte pohlídat. Můžete tak učinit ručně, kdy si data překopírujete. Může to za vás dělat hostingová služba. Nebo můžete použít nějaké rozšíření, které za vás bude dělat zálohy automaticky.
Webflow🔥 vám zálohy dělá pravidelně sám. Nemusíte si s ničím lámat hlavu. Pokud se něco pokazí (pravděpodobně jen a jen vaší vinou), vyberete si starší verzi webu dle času zálohy a web obnovíte.
Bezpečnost webu
Bezpečnost webu je třeba řešit. Nikdy nevíte, kdo s vaším webem zamává. U Wordpress webu musíte zkontrolovat, jestli v kódu webu nemáte chyby, jestli máte správně nastavené zabezpečovací certifikáty a podobně. Častým rizikem jsou neaktualizované verze Wordpressu.
Webflow🔥 vám opět všechny tyto náležitosti obstarává sám včetně SSL certifikátu. Je připravený na různé druhy útoků, jako jsou:
Tým Webflow nezapomíná ani na pravidelné penetrační testování, kdy simuluje různé útoky a zkouší, co weby vydrží.
SEO nastavení
Na webu jsou základní parametry, které je vhodné mít nastavené, aby váš web byl se SEO kamarád. U Wordpressu je potřeba pohlídat ručně. Některá nastavení se zapisují přímo do kódu. Tuto možnost můžete nejlépe vyřešit nějakým rozšířením, které vám s tím pomůže.
Webflow🔥 hlídá nejzákladnější SEO parametry a u každé stránky nebo CMS příspěvku vám nabídne možnost je vyplnit, takže na ně jen tak nezapomenete. To se totiž často stává, když web kódujete sami.
Výkon webu
Výkon webu je snad celé odvětví. Chcete rychlý web a aby výkonnost při větší návštěvnosti nekolísala? Pro Wordpress web je třeba zaměřit se především na možnosti hostingové společnosti a na další techniky, díky kterým načítání webu urychlíte.
Webflow🔥 zajišťuje škálovatelné hostovací technologie (Amazon Web Services, Fastly, apod.), které zajišťují maximální rychlost webu a načítání stránek. Pokud se zvýší návštěvnost stránek, výkon se zvedne. Dostupnost webu je téměř stoprocentní, takže se nestane, že vám jen tak web spadne a den nepojede.
Webflow zajišťuje i použití protokolu HTTP/2, který rychlejší načítání webu podporuje.
Předávání webu klientovi
Pokud předáváte hotový Wordpress web klientovi, je třeba ohlídat spoustu věcí. Je potřeba klienta zaškolit, kde a co v administraci najde. Co může a nemůže upravovat. Pokud existují kritická místa, do kterých by neměl zasahovat, musíte mu je skrýt nebo omezit jeho práva.
V momentě, kdy klientovi takový web předáte, je velká šance, že se do budoucích úprav pustí on sám nebo najme někoho jiného a tím si web může poškodit.
Postavíte-li klientovi web na Webflow🔥, předáte mu v podstatě standardizované řešení. Prostředí bude vždy stejné. Klient není schopen nainstalovat žádné pluginy. Maximálně si může smazat nějaký obsah nebo udělat vizuální změny webu. Tím ale neponičí výstupní kód a web stále pojede tak, jak má. V nejhorším případě vrátí web do původního stavu z poskytnutých záloh.
Navíc pokud web převezme do rukou jiný tvůrce, nemusí se znovu orientovat v hromadě cizího kódu a snadněji ho upraví.
Podpora
Pokud řešíte při tvorbě Wordpress webu nějaké problémy, jistě snadno naleznete odpověď na daný problém na internetu. Wordpress je tu dlouho a uživatelů je nespočet. Problém však je, že může nastat X různých situací, které budete muset řešit. Vzhledem k tomu, že pracujete s otevřeným kódem, chybu může udělat úplně kdokoliv a na jakémkoliv místě. A pokud nejste zkušený vývojář, chyby se vám nemusí podařit najít a budete muset na jejich opravu někoho najmout.
Webflow🔥 má úžasnou dokumentaci a vlastní výukový materiál. Tím, že je řešení standardizované, jsou zaručeny stejné podmínky pro všechny. To znamená, že kdokoli, kdo má zkušenosti s Webflow, vám je schopen poradit. Navíc kolem Webflow vzniká stále větší komunita, která roste.
Kdy a jaké řešení použít?
Samozřejmě, že jsem velký fanda Webflow a tímto se vám snažím doporučit jeho používání. Ale ne za každou cenu! Je potřeba se vždy zamyslet, které řešení je výhodnější. Každý má na daný web jiné požadavky a ne vždy se Webflow pro tvorbu webu hodí.
Kdy použít Wordpress?
- Když web tvoří opravdový profík, který ví, co dělá. Pozor, ne každá agentura nebo freelancer je profík — je třeba vybírat.
- Když web nese prvky aplikace a potřebujete více vlastních funkcionalit na míru (např. práce s uživateli).
- Když chcete vytvořit jednoduchý web, který poslouží jako vizitka a roky na něj nebudete sahat. Nemusíte za jeho běh, údržbu nebo aktualizaci pravidelně platit.
- Když potřebujete u webu mít více jazykových mutací. To zatím Webflow příliš nezvládá, ale věřím, že taková možnost brzy bude, protože je dost žádaná.
Kdy použít Webflow🔥?
- Když potřebujete vytvořit web na míru nebo ze šablony a chcete se vyhnout technickým záležitostem.
- Když chcete ve finále ušetřit za provoz, údržbu a úpravy webu.
- Když chcete ušetřit čas s vývojem webu.
- Když potřebujete být schopni sami si na webu upravovat obsah bez nutnosti kohokoliv poptávat.
- Když potřebujete kvalitní web s validním kódem, dobrými SEO předpoklady, který bude výkonný a spolehlivý.
Výhody použití Webflow🔥
- Nic nemusíte instalovat ani aktualizovat. Rovnou tvoříte.
- Nemusíte se šťárat v PHP.
- V návrhu webu máte absolutní svobodu.
- Můžete vzít data z Wordpress webu a importovat je do Webflow.
- Stejně tak naopak můžete vzít vytvořený web na Webflow, vyexportovat kód a nasadit jej na Wordpress.
- Standardizované prostředí pro všechny = dobrá přenositelnost.
- Stabilní, bezpečný a výkonný hosting.
- Kvalitní výstupní kód.
- Možnost nastavení SEO parametrů.
- Vhodné k rychlému prototypování.
Komunita kolem Webflow
Vytvořil jsem facebookovou skupinu pro rozvoj česko-slovenské komunity týkající se návrhu a vývoje webu na platformě Webflow. Přidejte se, pozvěte kolegy a diskutujte.
► https://www.facebook.com/groups/332943110833881/.
Váš názor?
Máte s Webflow zkušenosti? Podělte se v komentářích. Zajímá mě to. A pokud se vám názor líbí, klidně zatleskejte. 👏
Hledáte někoho na návrh nebo tvorbu webu?
👋 Chcete pomoct s tvorbou webu na Webflow? Dejte mi vědět nebo se podívejte na můj web https://www.lukasaugusta.cz/.
Moje sociální sítě
Budu rád když mě budete sledovat třeba na ► Facebooku, ► Instagramu nebo třeba ► Dribbblu.
Neunikne vám žádný nový článek a sem tam můžete nakouknout do mého workflow návrhu a tvorby webu. 🙂
Navrhujte weby a aplikace?
Možná by se vám mohl líbit můj nový projekt, kde najdete lekce, jak lépe navrhovat uživatelská rozhraní (UI). Jmenuje se Designui.