Webflow #2: Proč se mu lidé vyhýbají?

Můj první příspěvek o Webflow se týkal seznámení, co Webflow je a jakým způsobem se na něm staví weby. Poukázal jsem na jeho výhody a vysvětlil, proč je tak skvělý.

Dnes bych se rád věnoval tomu, proč Webflow používá stále tak málo lidí? Vždyť je to přece revoluční nástroj, který je takřka bezchybný.

Proč je pro lidi Webflow zatím cizí slovo?

Webflow je relativně nový nástroj na trhu

Je běžné, že lidé nemají důvěru k novým nástrojům a musí si k ním najít cestu. Vždyť byl založen teprve v roce 2013!

Od té doby nástroj neskutečně posunuli a věřte, že pokud pánové něco nepokazí, ještě o něm hodně uslyšíte.

Sergie Magdalin — spoluzakladatel Webflow

2. Ne každý se s Webflow naučí pracovat

Nebudu vám lhát. Bez zkušeností s kódováním webů pravděpodobně neuspějete. Dost lidí se o Webflow dozví, vyzkouší ho, ale velmi rychle to s ním vzdají. To neznamená, že není uživatelsky přívětivý. Používání je přímo skvělé. Jen to nezvládnou kvůli neznalostem principů.

Nemusíte být brutální developer s roky zkušeností. Ani nemusíte umět nějak extra kódovat. Stačí chápat a rozumět principům kódování webů a technologiím HTML a CSS. Samozřejmě čím víc jste v tomto oboru zdatnější, tím více je to pro vás výhoda.

Laik to opravdu pravděpodobně nezvládne. Ale s velkou pílí se to také naučí.

3. Za používání Webflow se platí

To může být odrazující argument pro vaše klienty. Je potřeba jim vysvětlit, že jde o službu, která fantasticky funguje. A že díky ní jim postavíte web mnohem rychleji a ušetříte obrovské množství peněz za vývojáře.

Ve Webflow máte na výběr několik hostingových nabídek. Nejčastěji používám verzi s CMS. Za hosting takového webu zaplatím cca 450 Kč / měsíc (při měsíčních platbách — při roční platbě máte slevu). Asi si řeknete, že je to dost. Že mám pravdu?

Tak si to spočítejme. Za rok zaplatíte 12 x 450 Kč = 5 400 Kč. Za tři roky to bude 16 200 Kč. Životnost webu stejně není o moc delší a budete chtít za tu dobu nový. Nehleďe na to, kolik za tu dobu budete potřebovat udělat změn a úprav.

Najmutí developera a celý vývoj webu se vám prodraží. A to nepočítám dodatečné úpravy, požadavky, opravy apod. A tyto náklady budou sakra o dost větší (pokud teda nenajmete studenta na stovkomatu).

Pracovat s Webflow můžete začít zdarma

Když si vytvoříte účet, máte možnost mít na účtu 2 projekty zdarma. U každého z nich můžete vytvořit dvě stránky a napojit CMS systém, se kterým si můžete vyhrát. Dokonce můžete web publikovat na webflow doménu a ukázat tak někomu hotový prototyp.

V momentě, kdy budete chtít web dále rozvíjet a publikovat na vlastní doménu, musíte si objednat hosting. Pokud pracujete pro klienty, tak to je jejich záležitost a vás to nic nestojí.

Ještě jednou si shrňme pozitiva:

  • výstup tvoří opravdu validní kód;
  • snadné nastavení základních SEO záležitostí (popisky, meta data, indexace webu, generování sitemapy, propojení s Googlem);
  • pohodlný a uživatelsky přívětiví CMS systém;
  • velmi snadná publikace webu (na jeden klik); žádné složité FTP přenosy souborů;
  • pravidelné zálohy webů;
  • moderní technologie;
  • zabezpečení webů proti útokům a SSL certifikát;
  • připojení vlastní domény;
  • minifikování HTML, CSS a JS souborů.
  • … a mnoho dalších

To jsou všechno věci, které musíte nastavovat na wordpressovém webu ručně. Je to opruz a pokud jste laik a vysloveně si o to neřeknete, spousta vývojářů se na to stejně vykašle. Tyto starosti jsou pryč.

Jak začít a vydržet u Webflow?

Je důležité začít tvořit, zkoušet a nevzdávat se. Nenechejte se odradit. Jakmile pochopíte, jak nejlépe v prostředí pracovat, rozhodně si Webflow oblíbíte.

Možností, jak se to naučit, je mnoho. Samotné Webflow má „univerzitu“, kde najdete tutoriály, kde jsou všechna témata vysvětlena.

Ale co je dobré, designeři své projekty zveřejňují a vy máte možnost si je naklonovat do svého účtu a kompletně prohlédnout, jak je vytvořili. Mimo jiné je to i kvalitní zdroj designové a webové inspirace.

Webflow showcase

Komunita kolem Webflow

Vytvořil jsem facebookovou skupinu pro rozvoj česko-slovenské komunity týkající se návrhu a vývoje webu na platformě Webflow. Přidejte se, pozvěte kolegy a diskutujte.

https://www.facebook.com/groups/332943110833881/.

Váš názor?

Máte s Webflow zkušenosti? Podělte se v komentářích. Zajímá mě to. A pokud se vám názor líbí, klidně zatleskejte. 👏

Hledáte někoho na návrh nebo tvorbu webu?

👋 Chcete pomoct s tvorbou webu na Webflow? Dejte mi vědět nebo se podívejte na můj web https://www.lukasaugusta.cz/.

Moje sociální sítě

Budu rád když mě budete sledovat třeba na Facebooku, Instagramu nebo třeba Dribbblu.

Neunikne vám žádný nový článek a sem tam můžete nakouknout do mého workflow návrhu a tvorby webu. 🙂

Navrhujte weby a aplikace?

Možná by se vám mohl líbit můj nový projekt, kde najdete lekce, jak lépe navrhovat uživatelská rozhraní (UI). Jmenuje se Designui.

--

--

[UI/UX designér] a [Webflow] — lukasaugusta.cz • designui.cz — ⚡️ Landing page odshora až dolů™ → Rozbory webů designui.cz/landing-page-odshora-az-dolu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store